FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Costica Toma

AdrianUltras2514.05.2008 12:47

Ieri, 13 mai 2008, s-a stins unul dintre jucatorii de legenda ai Stelei, Costica Toma.

 

tomaprincipalhf8.th.jpg

Costica Toma s-a nascut la Braila la 1 ianuarie 1928.

A inceput fotbalul ca atacant dar dupa o perioada a trecut in poarta si a ocupat aceasta pozitie pana la finalul carierei.

A jucat la Steaua intre 1951 si 1963 strangand 108 meciuri in Liga 1.

 

La Steaua, Costica Toma a format alaturi de prietenul sau Ion Voinescu cel mai cunoscut cuplu de portari pe care i-a avut vreo echipa romaneasca din toate timpurile.

 

Costica Toma a castigat 5 titluri si 2 cupe ale Romaniei si a jucat de 16 ori in echipa nationala.

 

Dupa ce s-a retras ca jucator a activat ca antrenor la Luceafarul intre 1979 si 1985 unde i-a antrenat pe multi din marii jucatori care urmau sa formeze Generatia de Aur a fotbalului Romanesc: Hagi,Belodedic,Lacatus,etc.

 

 

Odihneasca-se in pace!

dangeor14.05.2008 12:49

Dumnezeu sa-l odihneasca!

Fane_casieru'14.05.2008 12:55

Dumnezeu sa-l odihneasca.

bodanelu14.05.2008 13:10

Dumnezeu sa-l odihneasca

stelistul stelist14.05.2008 14:18

Dumnezeu sa'l ierte!

stelistu_614.05.2008 14:55

Dumnezeu sa-l aiba in pace !

puyol14.05.2008 16:17

Dumnezeu sa il odihneasca in pace

I.N.Money14.05.2008 21:02

Dumnezeu sa il odihneasca !

 

PS : Singurul post TV care a relatat ceva despre trecerea in nefiinta a unuia dintre cei mai mari portari care au imbracat tricoul nationalei a fost Realitatea , restul fiind preocupati de reality show-uri.