Ieri, 13 mai 2008, s-a stins unul dintre jucatorii de legenda ai Stelei, Costica Toma.
Costica Toma s-a nascut la Braila la 1 ianuarie 1928.
A inceput fotbalul ca atacant dar dupa o perioada a trecut in poarta si a ocupat aceasta pozitie pana la finalul carierei.
A jucat la Steaua intre 1951 si 1963 strangand 108 meciuri in Liga 1.
La Steaua, Costica Toma a format alaturi de prietenul sau Ion Voinescu cel mai cunoscut cuplu de portari pe care i-a avut vreo echipa romaneasca din toate timpurile.
Costica Toma a castigat 5 titluri si 2 cupe ale Romaniei si a jucat de 16 ori in echipa nationala.
Dupa ce s-a retras ca jucator a activat ca antrenor la Luceafarul intre 1979 si 1985 unde i-a antrenat pe multi din marii jucatori care urmau sa formeze Generatia de Aur a fotbalului Romanesc: Hagi,Belodedic,Lacatus,etc.
Odihneasca-se in pace!

