Prin februarie 1990 cand Romania era sfasiata de luptele pentru putere si toti romanii erau impinsi in strada pentru a protesta impotriva celor care nu ar fii trebuit sa acceada la impartirea ,,ciolanului",cand se incerca dezbinarea pe orice cale,cand din cauza ,,simpatiilor politice" se ajunsese in punctul in care se ,,razboiau fratii intre ei,copiii cu parintii,sotul cu sotia,vecinii intre ei,ca apoi sa culmineze cu evenimentele din martie de la Targu-Mures,cativa smecheri din fotbalul romanesc au simtit ca este momentul pentru al acapara si al face sa produca numai pentru ei.Gandind astfel,s-au unit intr-o fratie si au creeat un ,,Sistem"guvernat pe principiul ,,Cine nu este cu noi trebuie eliminat".Au infiintat apoi o federatie (contestata ulterior multi ani de o alta grupare care nici nu stim daca era mai buna decat aceasta sau daca avea sau nu dreptate in demersurile ei pentru ca dupa un lung sir de procese cu sentinte contradictorii s-a reusit ,,uitarea" dosarului in cauza prin vreun sertar al vreunei judecatorii) care sa vegheze la buna functionare a ,,sistemului".A fost creeata si o Liga a ,,profesionalistilor" in acest sens. Niciunul dintre initiatori nu iubeau Steaua din varii motive.Si a inceput sa functioneze sistemul.Primul obiectiv a fost acela sa fie impiedicata Steaua in a mai castiga campionatul.,,Punct ochit-punct lovit:primul campionat post-revolutionar a fost castigat de ,,U.Craiova".A urmat apoi incercarea reusita a sistemului de a salva de la desfiintare un club caruia i se aduceau acuze grave.S-au incercat diverse tertipuri printre care si schimbarea numelui.Lucrul acesta a necesitat timp,iar de acest timp a profitat Steaua si conducerea ei profesionista de atunci.S-au regrupat si-au intarit lotul de jucatori decimat de vanzarile in masa si pe bani putini intermediate de samsarii ,,sistemului".A urmat apoi o perioada in care numai Steaua exista in campionatul intern.Steaua castiga campionat dupa campionat si sfida ,,sistemul".Urmarea? -O lege.O lege prin care cluburile departamentale nu mai erau acceptate in competitie.Si Steaua a primit prima mare lovitura:a fost decapitata de conducerea competenta si a incaput pe mana unor mandatari.Acestia au acceptat sistemul si totul parea sa mearga bine pentru ,,sistem"numai ca mandatarii respectivi au bagat adanc mana in zestrea clubului si l-au indatorat peste masura.S-a apelat atunci la o gaselnita:sa fie adus ca finantator Gigel (baiat descurcaret si cu ceva bani numai buni de ,,papat"si cam naiv considerau ei la acea vreme).Zis si facut.A venit Gigica,a ,,pompat"banii de care era nevoie,sistemul functiona cum trebuia si totul era dupa placul celor din ,,fratie".Intre timp,averea Gigelului a inceput sa creasca si odata cu aceasta si pretentiile lui.Dintr-o data nu a mai vrut sa faca jocul ,,sistemului" si sa faca ,,rotatie"la castigarea campionatului.S-au decis sa-l mazileasca numai ca...surpriza! Il subestimasera.Era mult mai ,,smecher" decat ei.Si prea puternic.Avea probe care sa-i ,,infunde"si nu se punea problema banilor care sa sustina material un eventual demers in acest sens.Au inghitit in sec si pe moment s-au recunoscut invinsi.Dar nu au dezarmat.Din acel moment a inceput lupta Stelei impotriva ,,sistemului".Steaua trebuia impiadicata sa castige ceva pe plan intern prin orice mijloace,mass-media trebuia sa loveasca Steaua ori de cate ori era necesar pentru a o discredita.Plan esuat.Castigatoarele de mucava nu au reusit sa faca prea multi,,pureci"prin Europa si Romania ajunsese in pragul de a nusi mai putea inscrie castigatoarea campionatului in UCL ci in Cupa UEFA.,,Sistemul a hotarat atunci ,,s-o lase mai moale".De cum a avut posibilitatea,Steaua s-a impus pe plan european atingand un maxim de performanta prin accederea in semifinalele cupei UEFA.Curata obraznicie si-au spus mai marii sistemului si au actionat din nou.Rezultatul nu a intarziat.Viitorul sezon de cupe europene a fost un fiasco! Stiind ca lupta impotriva ,,sistemului"Gigi a incercat o stratagema.A incercat sa loveasca ,,sistemul"prin ,,salahorii"acestuia.A inceput sa premieze jucatorii echipelor din sistem PENTRU A JUCA CINSTIT.Si era sa-i iasa miscarea numai ca,sesizand pericolul ca pot pierde controlul,cei din ,,sistem"interzic prin regulament acest gen de premiere.Cu alte cuvinte,cine joaca pe bune si este impotriva noastra-AUT!
Intre timp lui Gigi i-au venit idei de marire.Si-a facut partid si a inceput sa viseze la presedintia tarii.Daca la inceput era luat in gluma si nimeni nu credea in ascensiunea lui,dupa un timp politicienii au realizat ca este de fapt un pericol prea mare pentru ei,ascensiunea in sondaje si faptul ca era patronul celei mai iubite echipe de fotbal din Romania faceau din el un adversar redutabil.Si au hotarat si ei sa-l doboare.Astfel s-a ajuns ca interesele politicului sa coincida cu cele ale ..sistemului".Ceea ce s-a intamplat la Cluj trebuia :
1 Sa-l scoata pe Gigi de pe scena politica si ori se integreza in ,,sistem"ori renunta la Steaua
2 Sa discrediteze Steaua si sa scada numarul suporterilor stelisti
3 ,,7 MAI" sa devina ziua cand DNA-ul a repurtat un succes rasunator in lupta anticoruptie din Romania.
Se pare insa ca ceva nu a functionat in acest plan.
