FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

CSA Steaua – Dinamo Gaz Sud 22-16

fcsteaua.ro05.05.2008 19:57

Duminica in ultima etapa a play-off-ului campionatului national de rugby cele mai bune echipe ale campionatului si-au disputat primul loc in clasament. Pe de-o parte Steaua o echipa in mare dorinta de a recastiga titlul pierdut anul trecut chiar in fata rivalilor, cautand orice ocazie sa demonstreze ca sunt cea mai buna echipa din Romania, iar Dinamo dorind sa-si mentina suprematia.

 

In fata a circa 500 de spectatori cele doua echipe au oferit un meci incrancenat, deseori dus pana peste limita regulamentului, influentat si de vremea ploioasa care a transformat gazonul in unele locuri in mlastina.

Meciul a inceput cu echipa oaspete dominand cu pachetul de inaintare si dorind sa inscrie cat mai repede. Dupa o eroare pe parte a stanga a jucatorilor ros-albastri, Caplescu a reusit eseul, transformat de Stanca, scorul devenind 7-0. Dupa cateva atacuri ale echipei militare si cateva contre ale dinamovistilor, echipa vizitatoare a reusit sa duca scorul la 10-0 printr-o penalitate transformata de Stanca. Meciul a curs in continuare mai mult la centru cu incercarile stelistilor de a impinge adversarii spre terenul lor fara prea mari reusite. Semnalul trezirii Stelei a fost dat de un dinamovist, Stanca a ratat o penalitate, moment in care jucatorii nostri au inceput sa preseze pentru a nu lasa adversarii sa se departeze pe tabela de marcaj. Pe fondul dominarii noastre, dinamovistii au inceput sa greseasca iar Vlaicu si-a intrat in rol si a trasnformat 2 penalitati apropiind Steaua pe tabela de marcaj la numai 4 puncte. Ros-albastrii au prins curaj si au inasprit atacurile fiind foarte aproape pe a marca un eseu, dinamovistii aparandu-se la numai 5 metri de buturile lor si pornind contra-atacuri pana in 22-ul nostru. La unul din atacurile dinamoviste, Dan Vlad, l-a placat pe Stanca, iar Fercu a recuperat si a sprintat, marcand eseu la centru, trasnformat cu precizie de Vlaicu.

Scorul la pauza a fost 13-10 pentru Steaua.

 

Repriza a doua incepe din nou prin atacurile ros-albilor care au fortat eseul, echipa noastra rezistand brav, iar Vlaicu aflat in zi de gratie reusind sa trasnforme 3 penalitati si ajutand Steaua sa se desprinda la mai mult de un eseu, 19-10. Meciul s-a ingreunat si mai rau dupa ce o ploaie torentiala i-a biciut pe jucatori si i-a facut pe jucatori sa greseasca din ce in ce mai des, cei doi transformeuri indeplinindu-si rolul si ducand scorul pana la 22-16 in favoarea Stelei. Dinamovistii au fortat eseul si victoria in finalul meciului dar echipa noastra sa reziste, in ultima faza Vlaicu "permitandu-si" sa rateze o penalitate.

 

Astfel echipa noastra a terminat pe primul loc si va juca pe teren propriu semifinala impotriva celor de la Baia Mare, pe 18 mai. Pana atunci insa Steaua are de demostrat inca o data suprematia in Romania, duminca, 10 mai, in finala Cupei in fata acelorasi rivali de la Dinamo.

 

Padrese

MoWeed05.05.2008 20:21

Bravo ati jucat bine nu ca "vedetele" de la fotbal....

Recoba05.05.2008 22:29

vlaicu de vis...transformari din pozitii imposibile...si o agresivitate iesita din comun si eu cred ca benefica a jcuatorilor Stelei...adica am vazut in repriza a doua ca fiecare placaj era insotit de cate un pumn bine plasat./..spre disperarea antrenorului secund dinamovist de pe margine care murea de nervi...oricum...felicitari baietilor...si succes duminca in finala cupei...dabea astept...

Dragoshel06.05.2008 12:08

super frumos meciul, m-am uitat la TV... pacat ca a plouat..