Tâlharul pedepsit
Într-o zi, prin asfințit,
ªoaricele a-ndrãznit
Sã se creadã în putere
A pradã stupul de miere.
El intrase pe furiș,
Strecurat pe urdiniș,
Se gândea cã o albinã-i
Slabã, micã și puținã,
Pe când el, hoț și borfaș,
Lângã ea-i un uriaș.
Nu știuse ca nerodul
Va da ochii cu norodul
ªi-și pusese-n cap minciuna
Cã dã-n stup de câte una.
Roiul, cum de l-a zãrit
C-a intrat, l-a copleșit.
Socotealã sã-i mai cearã
Nu! L-au îmbrãcat cu cearã,
De la bot pânã la coadã
Tãbãrate mii, grãmadã,
ªi l-au strâns cu meșteșug,
Încuiat ca-ntr-un coșciug.
Nu ajunge, vream sã zic,
Sã fii mare cu cel mic,
Cã puterea se adunã
Din toți micii împreunã.
si oare noi de ce nu am putea sa procedam precum albinele. soarecele nostru e Becali. a intrat in stupul nostru datorita trantorului Paunescu. miercuri avem o ocazie de ai arata"dragostea noastra fata de el.
haide-ti sa incercam, sa-l huiduim neincetat pt ca noi iubim Steaua nu neamul Becali!
