FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

O poveste cu spurcati

fcsteaua.ro03.05.2008 01:20

Multi dintre suporterii stelisti, tineri sau foarte tineri, nu au cunoscut farmecul, relativ totusi, cuplajelor interbucurestene. Trebuie sa stiti ca in urma cu 30-40, si mai bine, de ani toate cele 5 cluburi bucurestene erau incurajate de galerii la aceste cuplaje. Spun asta pentru a intelege mai bine repartizarea lor in tribunele fostului "23 august".

 

Astfel, galeria Rapidului ocupa sectorul din mijlocul tribunei a II-a, galeria Stelei sectorul din dreapta tribunei I-a, cea a lui Dinamo era asezata in stanga tribunei a II-a, cea a lui Sportul in dreapta tribunei a II-a, iar cea a Progresului in stanga tribunei I-a.

Pe la mijlocul anilor 60, cam in aceeasi perioada in care le-a aparut porecla de "caiinii rosii", nasi au fost rapidistii, dinamovistii au mai fost gratulati cu inca un "supranume", acela de spurcati, nasi fiindu-le tot rapidistii. Incepand de atunci, atat rivalii din Bucuresti cat si cei din provincie, s-au adresat lui Dinamo si dinamovistilor cu apelativele de "caine", "cainii rosii", "spurcatii", "caine spurcat", etc. Astazi, suporterii dinamovisti si-au transformat una dintre porecle in "renume", chiar pe emblema clubului Ministerului de Interne existand capetele a doi caini. De ce una si nu pe ambele? De ce nu-si spun cu "mandrie" si... spurcati?

Pentru ca acest epitet jignitor le vine de la ceea ce se numea "Ploaie din Giulesti".

De ce ploaie? Si, de ce din Giulesti? Iata de ce: rapidistii, care dupa cum am spus mai sus, stateau la aceeasi tribuna a II-a, destul de aproape de dinamovisti, urinau in pungi de plastic, pe care, dupa ce le legau bine la gura, le aruncau in capetele bietilor dinamovisti. De aici ploaia, care era evident provenita din ... Giulesti.

 

De cativa ani suporterii dinamovisti fac tot posibilul pentru a devia catre altii destinatia acelor "ploi".

Ceea ce ei nu inteleg, si nu au inteles niciodata, este faptul ca noi nu ne mistificam istoria, nu mintim, cu alte cuvine ne doare-n cot de mizeriile lor.

Noi nu simtim permanent nevoia de a ne infrumuseta trecutul. Acesta este apanajul lor, al clubului Ministerului de Interne si al rapidistilor.

Dar despre acestia din urma, suporteri ai primului club bolsevic din Romania, club ce a facut propaganda bolsevica in octombrie / noiembrie 1946, vom vorbi cu alta ocazie.

 

Gica Chioru

 

---------------------

Acest articol a fost publicat initial la data de 29-10-2005

Cu toate ca este un articol vechi, am decis sa il republicam inaintea meciului disputat impotriva echipei Dinamo din dorinta de a clarifica radacinile si semnificatia apelativului spurcat.

Cu aceasta ocazie va invitam sa accesati noul site oficial al suporterilor dinamovisti biggrin.gif

 

 

Site-ul oficial al suporterilor dinamovisti :)

 

Azzido

Tudor_BOSS03.05.2008 07:23

Super tare SPURCATI.ro.Sunteti nebuni ,dar buni!!!! :steagcruce:

dee03.05.2008 07:31

Porecla de "cainii rosii" folosita in anii '60, nu avea nici o legatura cu suporterii dinamovisti de atunci , era atribuita exclusiv fratilor Nunwiller, care aveau parul roscat, tenul deschis, iar la efort se aprindeau la fata. Aveau o mare determinare si agresivitate in joc, ceea ce i-au facut pe suporterii rapidisti sa exclame: " roscovanii aia doi joaca ca niste caini". Prin anii '80, rapidistii au extrapolat porecla si suporterilor dinamovisti,care erau "rai" ca si militenii si "rosii" ca si comunistii, dorindu-se a fi o insulta. De la legenda si insulta, porecla a ajuns in final sa fie adoptata ca si sigla a clubului din Stefan cel Mare.

 

Porecla de "spurcati" are o origine incerta, nu se stie exact cand a fost pentru pirma data folosita si in ce context. Probabil de la ostilitatea fata de militieni din aceea perioada li se trage porecla de spurcat. Militianul era persoana odioasa, nesuferita, spurcata, demna de dispret. Cert este ca azi, ea este atribuita atat dinamovistilor, cat si stelistilor, care au obiceiul sa se "alinte" cu acest apelativ. "Caine spurcat", "stelist spurcat", "cioara spurcata" fac parte din vocabularul uzual al suporterului, totul datorandu-se pana la urma marii rivalitati dintre suporteri, care-si gasesc diferite mijloace de exprimare.

 

Cat despre spurcati.ro , am citit si eu articolele de pe acolo (inclusiv pe acesta republicat aici) si-mi permit sa citez un user, cu care sunt intru-totul de acord:

" Daca sunteti Stelisti… mi-e rusine cu voi. Dinamovistii si rapidistii sunt cei frustrati, nu stelistii. Ei sunt cei care denatureaza adevarul. Un stelist nu ar trebui niciodata sa se injoseasca in asa fel incat sa se comporte ca o javra sau ca un inaripat. (…)

Mandru ca sunt Stelist !!! Intotdeauna Superiori !!! "

 

@bodanelu, moweed

nu ma intereseaza ca site-ul se numeste "spurcati.ro" ( deci, lasati ironiile cu specile rosii), pot sa mai faca si altele asemanatoare ca sa va amuze pe voi ,de genul "ciorilevisinii.ro" sau "ungurii de dincolo de Carpati" , ideea in sine ma dezgusta .Ar fi fost un pamflet reusit ,daca ar fi fost facut de dinamovisti, insa faptul ca mintile steliste s-au pretat la asa ceva ma dezamageste.

MoWeed03.05.2008 08:15

Super tare site-ul, desi anumiti suporteri al U Cluj de pe aici nu sunt de acord cu asta

bodanelu03.05.2008 08:37

pai cum sa fie.. clujenii se pupa in fund cu javrele :inlove: (si ma refer la sepcile rosii) :death:

georgev03.05.2008 08:41

vine zborcea cu spartanii fuge toti miliardarii

:)))))))))))))))

super tare imnul

Astristul03.05.2008 08:48

Prea tare articolul! :biggrin:

Si, vorba site-ului, dinamu, chiar sunt ei! :laugh:

forzateaua

MALDINI03.05.2008 08:54

Siteul spurcati.ro e mai frumos ca siteul lor oficial :thumbup:

metzzz03.05.2008 08:54

foarte tare site-u =))

novac03.05.2008 09:11

BINE GICAAAAA!!!!!!!!! :beer2::kisstogether:

★TechnO★03.05.2008 09:15

foarte tare :thumbup:

steaua_gloria03.05.2008 11:32

E cam penibil , insa foarte comic.

Virgil03.05.2008 11:54

Intrati un pic pe www.fcdinamo.ro si o sa constatati singuri ca e cel mai spurkat site. Fiecare sectiune a forumului contine link-uri catre site-uri porno.

novac03.05.2008 11:56
E cam penibil , insa foarte comic.

 

 

Poate nu ai citit cum trebuie .... mai domnule steaua_gloria! Mai incearca o data, de doua trei ori si ... daca-ti ies tot asa nasoale analizele - RENUNTA! Ori ai ratat ceva in procesul educational ori materialul (baza) este defect ireparabil! :kisstogether:

AdrianUltras2503.05.2008 19:51

Va multumesc pt acest articol!

 

 

Forza Steaua!

 

mooi3 din.amo

w3bmaster03.05.2008 20:08

Intotdeauna superiori

Iar ei (ptimi is spurcatii nijte frustrati ...)

 

Forza Steaua

catalinMLK05.05.2008 17:39

super tare site-ul...extraordinara ideea

bafta....la cat mai multi vizitatori

Azzido05.05.2008 18:00
Porecla de "cainii rosii" folosita in anii '60, nu avea nici o legatura cu suporterii dinamovisti de atunci , era atribuita exclusiv fratilor Nunwiller, care aveau parul roscat, tenul deschis, iar la efort se aprindeau la fata. Aveau o mare determinare si agresivitate in joc, ceea ce i-au facut pe suporterii rapidisti sa exclame: " roscovanii aia doi joaca ca niste caini". Prin anii '80, rapidistii au extrapolat porecla si suporterilor dinamovisti,care erau "rai" ca si militenii si "rosii" ca si comunistii, dorindu-se a fi o insulta. De la legenda si insulta, porecla a ajuns in final sa fie adoptata ca si sigla a clubului din Stefan cel Mare.

 

Porecla de "spurcati" are o origine incerta, nu se stie exact cand a fost pentru pirma data folosita si in ce context. Probabil de la ostilitatea fata de militieni din aceea perioada li se trage porecla de spurcat. Militianul era persoana odioasa, nesuferita, spurcata, demna de dispret. Cert este ca azi, ea este atribuita atat dinamovistilor, cat si stelistilor, care au obiceiul sa se "alinte" cu acest apelativ. "Caine spurcat", "stelist spurcat", "cioara spurcata" fac parte din vocabularul uzual al suporterului, totul datorandu-se pana la urma marii rivalitati dintre suporteri, care-si gasesc diferite mijloace de exprimare.

 

Cat despre spurcati.ro , am citit si eu articolele de pe acolo (inclusiv pe acesta republicat aici) si-mi permit sa citez un user, cu care sunt intru-totul de acord:

" Daca sunteti Stelisti… mi-e rusine cu voi. Dinamovistii si rapidistii sunt cei frustrati, nu stelistii. Ei sunt cei care denatureaza adevarul. Un stelist nu ar trebui niciodata sa se injoseasca in asa fel incat sa se comporte ca o javra sau ca un inaripat. (…)

Mandru ca sunt Stelist !!! Intotdeauna Superiori !!! "

 

@bodanelu, moweed

nu ma intereseaza ca site-ul se numeste "spurcati.ro" ( deci, lasati ironiile cu specile rosii), pot sa mai faca si altele asemanatoare ca sa va amuze pe voi ,de genul "ciorilevisinii.ro" sau "ungurii de dincolo de Carpati" , ideea in sine ma dezgusta .Ar fi fost un pamflet reusit ,daca ar fi fost facut de dinamovisti, insa faptul ca mintile steliste s-au pretat la asa ceva ma dezamageste.

tu nu te simti bine daca nu joci rolul lui Gica Contra ?

mai scuteste-ne cu povestile tale.

du-te si spune-le altora vrajelile astea.

hai pa!

 

ps: spurcatii sa ia aminte la poza de mai jos.

v-am spus eu ca asta e siteul oficial al suporterilor dinamovisti.

e clar ca am dreptate daca tinem cont de traficul generat de spurcati.ro

 

Aaa, sa nu uit: **** dinamu!

sprc_trfaa.jpg

dee05.05.2008 18:14

Vad ca frustrarea, specifica cainilor, te-a contaminat …. Pacat, pacifistule! PA Cristi, sef de brigada (sau ce alt pseudonim folosesti). Nu uita sa actualizezi site-ul, daca tot ti se pare ca este o initiativa reusita, demna pentru un suporter stelist.

horse3705.05.2008 18:16

daca comparatia nu-i convine initiatorului acestui post, nu am ce sa-i fac! deci...

esti un fel de Tudor arghezi al acestui site jupan Gica chioru. la obiect, cu cele mai pertinente si acide observatii, comentarii.

Azzido06.05.2008 21:32
Vad ca frustrarea, specifica cainilor, te-a contaminat …. Pacat, pacifistule! PA Cristi, sef de brigada (sau ce alt pseudonim folosesti). Nu uita sa actualizezi site-ul, daca tot ti se pare ca este o initiativa reusita, demna pentru un suporter stelist.

 

Stii care este "marea" mea frustrare ?

Faptul ca sunt multi suporteri care stau cu mana in fund si isi permit sa faca pe desteptii pe net, iar atunci cand cineva face ceva practic, sar toti soarecii de biblioteca in sus si isi dau cu parerea in stanga si dreapta despre ce si cum trebuie facut.

Atat si nimic mai mult.

 

Ps: nu cred ca esti cea mai in masura sa iti dai cu parerea despre suporterii stelisti.

Cauta-ne pe site la CFR Cluj sau pe gsp.

Acolo sunt sigur ca o sa gasesti multi utlizatori care sa gandeasca asemenea tie.

 

La revedere ! (Gica)

Matteo06.05.2008 22:33

dee vezi-ti de treaba ta nu mai abera atat....

novac07.05.2008 03:32
dee vezi-ti de treaba ta nu mai abera

 

Matteo :kisstogether: ... scrii putin si bine! :P

dee07.05.2008 06:41

@Azzido

 

Ma vad nevoita sa-ti dau o ultima replica. E de admirat ca unii gasesc timp sa faca ceva practic pentru Steaua, insa e pacat ca in viziunea lor, "a face ceva pentru Steaua" = campanie anti-spurcati.

 

Si da, Matteo, o sa-mi vad de treburile mele, mi-am dat seama ca sunteti incorigibili, iar dependenta voastra de Dinamo nu poate fi vindecata. Va tot legati de "stelismul" meu, dar nu va vedeti in primul rand pe voi, care va declarati stelisti. "Codul moral al stelismului" ramane o enigma pentru multi care fac ceva pentru Steaua, o "carte" apreciata mai mult de soarecii de biblioteca.

 

Atat si nimic mai mult!