Sã nu ne amãgim, miracolele se întâmplã rar. Stelei i s-a întâmplat o singurã datã. La 7 ani De la titlul din anul 1978, dupã clasãri între locurile 2 și 6, din nou echipa din Ghencea va fi pe primul loc și, parcã atinsã de o aripã a geniului, va cuceri la 7.5.1986 coroana Europei. Apoi, firesc, ea a trebuit sã se mulțumeascã cu frânturi de miracol, cum este și acest retur împotriva curentului general, pe care excelența îi complexeazã teribil. ªi indiferent cã eroismul bãieților, îmbrãcați în purpurã și azur, cu toate limitele pe care ne grãbim sã le criticãm de pe jilțuri de Cezari, va fi de aur sau argint, sã fim mândri de a lor bravurã.
Mãcar au avut orgoliul luptei drepte în iarbã și nu lipsa de imaginație a Bunicii din Cluj, care în ultimile douã meciuri acasã a prefabricat același tip de gol, în minutul 46, prin același jucãtor, dupã risipirea zestrei frauduloase din tur cu îngâmfare de grofi. Dar cum pe 7 Mai vom fi ocupați cu libații sau afurisenii, iar în aceste zile sãrbãtorim cel mai mare miracol al Lumii, învierea lui Iisus, sã ne amintim de miracolul de la Sevilla, prezentându-vã unul din textele magice scrise despre Steaua, aparținând esențialmente poetului "Necuvintelor", Nichita(imaginile redate cu litere de tipar).
"Unde s-a mutat zeul ?
Sevilla, 7 Mai 1986...Urmãresc, descriind cu spusele lui Nichita Stãnescu, drama în acte scurte(fracțiuni de secundã !), a loviturilor de la 11 metri, în finala Cupei Campionilor Europeni CF Barcelona-Steaua. Taurii andaluzi sau zimbrii carpatini ? Un astrolog, supralicitând terenul propriu, prezice un 3-1 pentru gazde, dupã 90 de minute. Românii au avut de a face cu prea mulți profeți mincinoși pentru a se teme de piaza rea Joachim Teixido ce fredona "El Barca ganara !" Arbitrul Michel Vautrot a declanșat, dupã 0-0, ghilotina penaltiurilor. Publicul majoritar(jumãtate plus zece mii) e cu ei. Dupã patru lovituri de pedeapsã, scor alb. AH CE ÎNTAMPLARE ªI VIAÞA NOASTRÃ, CE ÎNTAMPLARE VERDELE PE IARBÃ...
Urmeazã Lãcãtuș. La cota 22(ani). Execuție nãucitoare. De încântare, mingea se zbate între pãmânt și ochiurile plasei din vecinãtatea barei transversale. CAMPUL SE ÎNCLINÃ CA O LUMINÃ, LOVIT PARCÃ DE O STEA. Se pregãtește Pichi Alonso, cel ce înscrisese trei goluri, în semifinale, suedezilor de la I.F.K Goteborg. SE VA LÃSA DIN NOU PESTE NOI O ÎNSERARE, COCOªATÃ CA O CÃMILÃ ? NICIODATÃ ACUM, TOTDEAUNA ALTÃDATÃ, pare a spune Helmuth, arcuindu-se spre același colț. ªi în continuare 0-1.
Urmeazã Gavrilã Pele Balint. Grav. Pelerin, învârtind bila roșu-albastrã la ruleta destinului, DE CE N-Aª CREDE CÃ VIN ZEII CÃLÃRI PE LUNGI MIRESME ? Gavrilã executã ca Pele: 0-2. E rândul lui Marcos. Stadionul Sanchez Pizjuan e tãcut ca un mormânt. Planeta pare pustie. Duckadam este gata sã sarã. Secundele se dilatã nefiresc. DACÃ TIMPUL AR AVEA FRUNZE, CE TOAMNÃ ! Marcos își leagã șiretul. Se îndreaptã spre balon. NOI, LOCUITORII ACESTEI SECUNDE SUNTEM UN VIS DE NOAPTE, SVELT, CU-O MIE DE PICIOARE ALERGAND ORIUNDE. Portarul Stelei apãrã, incredibil, pentru a patra oarã ! Am câștigat Cupa Campionilor Europeni !
MI SE FACE SOMN DE FRUMUSEÞE ªI MOARTE DE SUBLIM. Ne amintim cu o sfâșietoare melancolie de acea harfã de stele, ca de niște VECHI ÎNTAMPLÃRI ªI GLORIOASE FAPTE, URCAND ÎN TRUPURILE SUBÞIRI ALE UNOR ADOLESCENÞI DE DEMULT. CATEODATÃ, MÃ UIT LUNG ÎNSPRE LOCUL DIN CER UNDE S-A MISTUIT ZEUL..." Veniți de luați luminã ! În noaptea astralã a Creștinãtãții de la Iisus. În celelalte nopți luminați-vã cu Steaua ! Spre deosebire de atâția farisei, steliștii pot crede în vise.
Constantin Ardeleanu
