Liderul Diviziei Naționale de Rugby, Steaua București, întâlnește sâmbãtã, 19 Aprilie 2008 pe CSM U Remin Baia Mare. "Militarii" au 3 pct. în fața rivalilor de la Dinamo în clasamentul primei divizii iar în acest meci țintesc, pe lângã victorie, obținerea punctului bonus ofensiv, pentru a-și consolida prima poziție și pentru a fi siguri cã vor juca semifinala pe teren propriu.
Este foarte probabil sã avem parte de un meci spectaculos, cu roș-albaștrii atacând încã din debutul meciului pentru asigurarea punctului bonus. Apoi am putea vedea scheme de joc și jucãtori care sã pregãteascã meciurile viitoare.
Meciul nu va fi unul facil, desi bãimãrenii sunt "cu sacii în cãruțã", având asigurat locul 4 și, implicit, prezența în semifinale. Remin este echipa care a învins etapa trecuta ocupanta locului 2, Dinamo București și, dincolo de toate este o echipã care joacã orice meci la victorie, indiferent de miza acestuia.
Echipa probabilã a Stelei : 15. Florin Vlaicu - 14. Catalin Fercu, 13. Mugurel Sarbu, 12. Dan Vlad, 11. Daniel Nainer - 10. Ionut Dimofte, 9. Iulian Andrei - 8. Vasile Rus, 7. Oleg Prepelita, 6. Madalin Baraulea - 5. Valentin Ursache, 4. Cornel Tatu - 3. Radu Basalau, 2. Bogdan Zebega, 1. Nicolae Nere
Rezerve: 16. Marcel Mihalache, 17. Vadim Cobilas, 18. Alex Grigore, 19. Bogdan Marinescu, 20. Laurentiu Melinte, 21. Alex Lupu, 22. Danut Dumbrava
DIVIZIA NATIONALA BRD : CSA Steaua Bucuresti - CSM U Remin Baia Mare
( in tur 19-10 pentru Steaua)
Stadion: Ghencea Rugby
Ora 10.00
Bilet: intrare libera
Arbitri: Radu Petrescu (principal) Emanuel Gorodea si Mihai Stuparu (de margine)
Marius, cu ajutor și informații de la Padrese
P.S. Pentru toți cei interesati: Inscrieri la Clubul Steaua, sectiunea rugby, la Stadionul Ghencea luni, miercuri si vineri de la ora 9.30 sau la ora 16.00.
