Prima ligã aduce a haiducie. Gruia(haiducul de pe acele meleaguri) a profitat de campania grea a Stelei în CL(nereușitã, dar cu câteva reprize, care mai rar vor fi jucate de celelalte echipe românești) și și-a pus la adãpost destule puncte, pe iuțealã de mânã, în cârdãșie cu poterele(arbitrii). În retur, plãieșii nemțeni n-au mai stat caprã la cei care au schimonosit aiurea moldovenescul Pașcani, iar hatmanul Ionuț Popa le-a dat cu ghioaga în cap, fiind nevoiți sã se întoarcã acasã cu desaga goalã, cu tot pelerinajul lor monastiresc.
Când și militarii au pus tunurile pe ei, le-au sãrit somnul clujenilor, chiar de li s-ar fi oferit confortul cazon de la Hotelul Haiducului din Ghencea. Campania curajoasã, în forțã și cu ceva noroc(Fortuna audaces juvat), a soldaților lui Lãcãtuș a fãcut sã tremure din toți parii "coliba haiducilor" din Gruia. Pandurii gorjeni, neștiind decât ce-i aia trântã dreaptã, le-au predat o lecție de deposedare pe teren propriu, de are de doinit Andone pânã la varã din buciumul tristeței. Un Mureșan ghemuit ca o babã și un Ando, zbãtându-se într-o plasã, dintr-o bancã improvizatã pe o schelã, îi va vindeca de trufie. Ba în fața virulenței atacurilor la baionetã pentru clasament, s-au solidarizat cu provincia(prin joc, nu prin raportare geograficã) de-alde hatamanul Porumboiu(care n-a reușit sã fie un regizor la fel de bun ca fecioru-su: pãi bine, mãi Adrian-Vechilul Minune- te bate Ceahlãul acasã-numai matale știi cum- și te arãți nedumirit cã te-ar fi învins Steaua...Mizil ?), paharnicul Mititelu(care se simte solidar-mai degrabã la fel de solid-cu Mureșan, promițând sã-i încurce pe meseriașii lui Lãcã), comisul Iancu(ãsta a comis-o de prea multe ori, dar tot n-o sã scape de Jilava), pârcãlabul Badea(resemnat, aidoma rãzboinicilor chinuiți ai lui Chiajna, cãreia în doar 45 de minute de verism lazial li s-au aneantizat urletele artificiale de spartani) și vornicul Copos(cu istețimea comparabilã cu a suporterilor, o gãmãlie de fosfor, de aici alergia la "brichetã").
Ultimii doi au ordonat, ca mari strategi ce se pretind, non combatul: umilința n-are de atins cote mai joase. Dar, hai sã fixãm momentul în care s-a declanșat resurecția împotriva Stelei: în luna a 4-a, când Marius Lãcãtuș de Ghencea împlinea 44 se ani și cucerirea titlului 24, printr-un tsunami de 13 puncte recuperate, nu mai pãrea o himerã. Efect asemãnãtor cu bombardamentul american de la 4.4. din '44. În fața saltului incredibil al "Fiarei", patrupedele jalnice ale presei sportive, simbriași ai unor idei comandate(ce scalvie insalubrã pe amãrâții de ei !), sunt la un pas de a sucomba de "inimã rea". Cruciada e condusã de gruparea de la sport.ro(cu susținere Prosport) a palavragiilor Moraru, ªtucan, Mironicã.
E greu sã fii convingãtor pornind de la premize false: în tãrtãcuța lui Daniel Nanu, victoriile succesive ale Stelei ne întorc la seria neapãrat comunistã a celor peste 100 meciuri fãrã înfrângere dinainte de 1989; suficientul Mironicã declarã cã nu-i normal ca pe muntele Athos sã se circule cu mașini de teren dãruite de Gigi; el știe cã pe acolo se umblã cu mãgarul, ar fi în stare sã-și ofere serviciile, cã tot e ahtiat dupã deplasãri externe; dar dusule cu leuca, ai vãzut cum circulã prin Cetatea Eternã mãicuțele de la Vatican ?; ªtucan observã, subtil, cã tot cu 1-0 au învins pe "Lord", și Steaua, și Gloria Buzãu, fiind eliminat același jucãtor de același arbitru, de unde teoria conspirației e gata. Dar de ce oare numai "Fanatik" a scris de intenția giuleștenilor de a da foc galeriei steliste în chiar meciul "Brichetei", act criminal descoperit la timp, iar restul au pus batista pe țambal ?
ªi parcã în ciuda acestei sordide campanii anti-Steaua, un sondaj a stabilit cã echipa din Ghencea e iubitã de 57% din liceeni(sufletul lor nepervertit este greu de mințit). Subscriu la aforismul lui Cioran: "aparțin unei nații la care eșecul e endemic". Victoriile Stelei nu pot decât sã irite...
Constantin Ardeleanu
