Meciul si scandalul. De asta avem parte in ultima vreme. Din pacate, pe langa factorii externi Stelei care isi doresc asta sau care provoaca astfel de evenimente pentru a se scuza pentru tot felul de prestatii care frizeaza penibilul, avem si noi ( si aici ma refer la cel a carui imagine se identifica ACUM cu ce a Stelei )o vina( pentru ca-l toleram acolo unde e) .Pe de alta parte, trebuie sa fim lucizi pentru a nu cadea in cealalta extrema: conspiratia presei dambovitene care ne vrea raul, pentru ca Stiucan e rapidist, Radulescu e rapidist sau Ioanitoaia e fan Craiova. Acestea sunt copilarii! Poate cineva sa afirme cu toata responsabilitatea ca articolele si materialele tendentioase impotriva Stelei exista doar pentru ca sefii presei sunt anti-Steaua?!
Doar un copil sau un naiv poate sa spuna si sa creada asa ceva. Daca suntem de acord ca suporterii Stelei sunt cei mai numerosi din Romania, atunci suntem de acord ca acest aspect se va reliefa in toate domeniile de activitate unde sunt implicati romani nu? In conditiile astea, de ce am crede ca tocmai presa sportiva( un domeniu ce intra in contact direct cu Steaua) face exceptie? Nu, nu face exceptie, pentru ca ar fi o aberatie sociologica si logica in acelasi timp.
Atunci care e explicatia? In primul rand, banii! Banii, pentru ca toti vor sa-si vanda ziarele si emisiunile. Si care este cel mai mare public din Romania? Ati ghicit, e chiar publicul Stelei! Ii tii pe astia "in priza" ai audienta asigurata. Daca mai legi subiectul in cauza si de alte echipe sau alte grupuri sensibile( CFR asociata cu comunitatea maghiara), esti in top!
Al doilea mod in care banii influenteaza activitatea jurnalistica este cel direct: bani de la oameni interesati sa se promoveze ceva. Acest bani sunt directionati catre anumiti ziaristi, oameni cu putere de decizie din trusturile media si astfel se asigura ca subiectul dorit de ei va fi in prim plan. Si aici ajungem iarasi la Steaua. Din pacate. Daca pana acum cativa ani, Steaua isi avea oamenii cam la acelasi nivel cu celelalte echipe, de la implicare creditorului, Steaua a spart piata, daca se poate spune asa. El a trecut peste redactori, ziaristi si a trecut direct la directori de trust. Inca nu va e clar de ce e atat de bagat in seama pe postul de sport al domnului Adrian Sarbu? Ati uitat de declaratiile creditorului, care recunostea ca a varsat o parte din banii destinati clubului( la naiba cu juniorii, seniorii, baze sportive) pentru a fi promovat pe posturile din trustul pro? Si nici n-a trebuit sa se chinuie prea mult domnul Sarbu: reconditionezi un post de sport, angajezi ignoranti ( vezi Ioana Cosma, Costin Stiucan) care sa DEZBATA speciale si totul merge de la sine. Intamplator, in ultimele luni am prins doar doua astfel de "speciale". Trebuie doar sa compari expresia fetei domnisoarei Cosma de la acele doua emisiuni ca sa intelegi. Unul era despre asa-zisa violenta de pe stadioane si alta despre meciul de la Vaslui. Cand discuta cu suporterii, domnisoara in cauza era incruntata, nervoasa, plina de obida la adresa "huliganilor", iar aseara mai ca nu l-ar fi pupat pe creditorul Stelei cand acesta intervenea in direct, asa de mult zambea! Rar mi-a fost dat sa vad asemenea slugarnicie! Dar nu e vina ei. Cine a pus-o acolo?
Exemplele pot continua: Horia Ivanovici este unanim recunoscut ca un nume de pe statul de plata al creditorului, la fel Leo Badea de la pro. Insa nu e corect sa nu amintesc si de faptul ca la antena 1, departamentul Sport, au fost indepartati toti cei care n-au dorit sa contribuie la campania de dezinformare la adresa Stelei, conceputa de Felix...
Ceea ce este mai tragic insa, dupa parerea mea, e ca jocul echipei nu ne permite sa nu bagam in seama astfel de elucubratii, asa cum faceam altadata. Atunci, cand apareau sobolanii, noi ne ridicam si aratam tabelele de marcaj din cupele europene...
P.S. Aseara, statie tramvaiul 41, inainte de meciul din Stefan cel Mare. Doi barbati in jur de 50 de ani. Zice unul: ce zici de Dinamo - CFR? Celalalt: Nu tin cu niciuna, dar vreau sa vad circ! Felicitari echipei de handbal feminin a Romaniei!
Mihai Somanescu
