Dupã toate scandalurile de la meciurile Naționalei din trecut, s-a luat decizia ca tricolorii sã revinã acasã. Stadionul Steaua, aflat la kilometrul 0 al fotbalului românesc, e locul pe care ni-l dorim cu toții pentru amicalele și oficialele echipei lui Victor Pițurcã, dar oare vom fi în stare sã ne comportãm în așa fel încât sã demonstrãm cã meritãm aceastã onoare?
Comportamente jenante
Nu suntem singurii vinovați de evenimentele din trecut - și mã gândesc acum la meciul cu Belarus. Unii jucãtori au provocat publicul, a cãrui reacție a fost ostilã fațã de gesturile respective. De asemenea, suporterii unui alt club bucureștean nu au fost capabili sã înțeleagã necesitatea de a lãsa rivalitãțile la o parte când joacã Naționala.
Totuși, avem și noi partea noastrã de vinã. Presa nu a exagerat chiar atât de mult când a scris cã în Ghencea au fost luați în vizor anumiți jucãtori, adversari ai Stelei în competițiile interne. ªtim cu toții cum ne-am comportat, la fel de bine cum știm cã tensiunile nu sunt unele de facturã recentã.
Chiar dacã jucãm în Ghencea, în Groapã sau pe Valentin Stãnescu, pe teren și în tribune nu sunt steliști, dinamoviști și rapidiști, ci români. Cine nu e capabil sã înțeleagã, mai bine sã stea acasã!
Sã dãm un exemplu
Meciul de azi va fi unul tensionat, în tribune cel puțin. În mod normal, la ora 17:00 comisiile abilitate vor anunța minim 6 puncte penalizare, 4 etape cu porțile închise și 3-0 împotriva Rapidului pentru meciul de joi. Dacã regulamentele vor fi aplicate, fanii giuleșteni vor veni simțindu-se nedreptãțiți de soartã și cu gândul la altceva decât ce se întâmplã pe gazon.
Vom ști sã îi ignorãm și sã ne vedem de treabã, sau vom rãspunde și vom da apã la moarã tuturor celor care nu mai vor sã gãzduim meciurile Naționalei? Rãmâne de vãzut...
Veniți disearã sã încurajãm România!
