Soluția tradiționalã pentru a lua banii cuiva e simplã: iei un ciomag, îi dai în cap și îi subtilizezi portofelul. Dar lumea a evoluat! Acum e preferabil sã-i livrezi "entertainment" de cel mai prost gust (Pro TV, GSP, Libertatea, Click, OTV) și sã-l faci sã se preocupe de lucrurile absolut neimportante din jurul sãu (târfe, manele, silicoane, mașini pe care nu le va avea niciodatã). Îi dai ocazia sã se îndobitoceascã prin informația pe care o consumã, pentru ca apoi sã fie indiferent la modul în care se trag sforile în jurul lui. Iar în momentul în care nu-l mai preocupã nimic din afara micului sãu univers, nici nu-și mai dã seama când îl furi în toate modurile posibile, instituționalizat. Cine mai are nevoie de ciomag?
Soluții tradiționale pentru a împiedica suporterii sã facã spectacol la stadion sunt destule, și nu are rost sã le înșirãm iar. Din cauza naturii lor rudimentare, putem sã le considerãm echivalentele ciomagului de mai sus. Dar de ce sã te complici când poți pregãti câteva mii de goarne pentru românul gata sã sufle în orice chestie timp de 90 de minute, atâta timp cât o primește "pe moca"? Cu un efort minim, i-ai acoperit pe fraierii de la peluze...
Rãmâne doar un zvon sau hãrmãlaia "made in Ukraine" s-a instaurat și în Ghencea?
greco
