FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Torrent

cRiss4Steaua19.02.2008 14:55

Am nevoie de putin ajutor. Sunt incepator cu torrent-urile, nu prea ma pricep si as vrea sa imi dati niste sfaturi daca se poate. Astazi mi s-a pus fiber link, de la RDS, ar trebui sa descarce constant cu 2 Mb/s si nu depaseste 120 kB/s. Daca iau un torrent de pe un alt site, viteza poate fi mai mare ? Sunt anumite setari pentru a avea viteza mai mare ? Ce conteaza cand descarci cu torrenturile ? Seed-urile ? Care sunt cele mai bune programe de descarcat torrent ? Daca puteti sa ma ajutati, va raman recunoscator. Multumesc frumos.

EternalK19.02.2008 15:40

pentru windows clientu' cel mai bun e µTorrent

 

 

seederu e persoana care are torrent-ul complet și ține clientul BitTorrent deschis ca sã poatã downloada și leecheru (cel care downloadeaza continuțul unui torrent) când termina de downloadat , devine automat seeder.

 

 

 

setãri. la preferences:

BitTorent:

Disable UPNP Port mapping 
Disable DHT and DHT for new torrents   
Global Maximum Number of Connections : 2000
Maximum Number of connected peers per torrents : 250
Number of upload slots per torrent : 250

la Advanced

net.low_cpu = false
net.max_halfopen = 43
peer.disconnect_inactive_intervall = 500
diskio.sparse_files = true
peer.lazy_bitfield=true 

 

pentru net.max_halfopen = 43 îți trebuie și patchu asta

 

 

 

când îți dã eroare la dezarhivare dupa ce ai terminat de downloadat, dai click dreapta pe torrent și apoi "Force recheck" în µTorrent sau "Manual hash check" în BitComet și apoi îl repornești.

 

 

da, ca sã ai vitezã bunã cand descarci, conteazã seederi și când faci upload,(ai grijã cu rația) evident conteazã leecheri.

 

 

Daca iau un torrent de pe un alt site

 

*TRACKER

 

edit: utorrent

RobYnho19.02.2008 15:46
Daca iau un torrent de pe un alt site, viteza poate fi mai mare ?

 

 

Normal ! Depinde daca e intern sau extern. ( ma refer, daca e din tara )

cRiss4Steaua19.02.2008 16:12

@ EternalK

Setarile alea sunt pentru BitTorrent sau uTorrent ? Mersi mult.

 

Inca ceva: Care viteza conteaza mai mult ? Up Speed sau Down Speed ?

cRiss4Steaua20.02.2008 08:55

care imi poate da ceva invitatie pe un site din Romania de torrent-uri ? raman recunoscator. Un private message sau un post aici .. Mersi mult :)

Azzido21.02.2008 11:29
Inca ceva: Care viteza conteaza mai mult ? Up Speed sau Down Speed ?

 

Up speed se mai numeste si viteza de upload, adica viteza cu care descarca altii de la tine, iar downloadul reprezinta cantitatea de date, exprimata in kbps sau mbps, cu care descarci tu de la altii.

pt tine conteaza in primul rand viteza de download

micutZu' Deni28.02.2008 07:59
pentru windows clientu' cel mai bun e µTorrent

 

 

seederu e persoana care are torrent-ul complet și ține clientul BitTorrent deschis ca sã poatã downloada și leecheru (cel care downloadeaza continuțul unui torrent) când termina de downloadat , devine automat seeder.

 

 

 

setãri. la preferences:

BitTorent:

Disable UPNP Port mapping 
Disable DHT and DHT for new torrents   
Global Maximum Number of Connections : 2000
Maximum Number of connected peers per torrents : 250
Number of upload slots per torrent : 250

la Advanced

net.low_cpu = false
net.max_halfopen = 43
peer.disconnect_inactive_intervall = 500
diskio.sparse_files = true
peer.lazy_bitfield=true 

 

pentru net.max_halfopen = 43 îți trebuie și patchu asta

 

 

 

când îți dã eroare la dezarhivare dupa ce ai terminat de downloadat, dai click dreapta pe torrent și apoi "Force recheck" în µTorrent sau "Manual hash check" în BitComet și apoi îl repornești.

 

 

da, ca sã ai vitezã bunã cand descarci, conteazã seederi și când faci upload,(ai grijã cu rația) evident conteazã leecheri.

 

 

 

 

*TRACKER

 

edit: utorrent

 

 

 

Am facut toate setarile astea ca tine .... si surpriza , utorrent nu mai depaseste 1kbps :))) .... m-am dus la calcu alalalt , mi-am bagat bicommentu , si si acolo surpriza !!!! mergea cu 120 kbps :D (viteza maxima:P)

Wu121.07.2014 20:42

salutare ! mai functioneaza trackerul ?

edmond_dantes30.07.2014 12:07
salutare ! mai functioneaza trackerul ?

 

Da, doar ca s-a reprofilat pe pornache