FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

55%

fcsteaua.ro25.01.2008 17:48

Fotbalul nu mai este al nostru. Si nu va fi nici al urmasilor nostri. Iar urmasii urmasilor nostri vor constata decesul unui sport frumos transformat în industrie, la acea vreme falimentara.

 

Fotbalul a fost al predecesorilor nostri. La prima Cupa Mondiala am facut antrenamente pe vapor, iar tribunele au fost pline de suporteri. De suporteri. La Europeanul de la 70 de ani distanta, din 100 de locuri doar 55 vor fi ocupate de suporteri. Restul de 45 se împart între delegati oficiali, parteneri si sponsori. Vorba lui Ionut Lupescu, doar si ei sunt suporteri.

 

Adevaratul suporter iese din ecuatie. Tribunele vor fi din ce în ce mai pline de oficiali, parteneri si sponsori. Va fi fotbalul lor. Un fotbal cu circuit închis. Urmasii nostri se vor înscrie la licitatia pentru unicul procent rezervat suporterilor la Mondialul din 2078.

 

Vali Moraru, Prosport

Recoba25.01.2008 17:58

se fac valuri la fotbal pentru euro...dar la tenis e direct furt pe fata...pentru meciul cu franta din cupa davis decat 150 de bilete din 1800 ajung la suporteri....nu trebuie sa ne luam dupa vorbele acestor jigodii infecte care conduc sportul romanesc : " asa e si in alte tari" ...asa e in tara noastra...cladita pe un amalgam de pile,spagi si o mare doza de nesimtire ...ce i-as rade in cap pe lupescu da si pe Ilie nastase...mai si sufera de freze trendy...

shack3r25.01.2008 18:01

Trist dar adevarat. Fotbalul a devenit de ceva timp o afacere,nu mai e o placere.Nu avem ce sa facem insa,e prea mare dragostea pentru sportul-rege pentru a-l renega..

danimarcu25.01.2008 18:48

Are dreptate autorul articolului,dar ma intreb de ce nu a scris dumnealui si un articol despre aberatiile legii Dragomir,care tot la drepurile suporterului atenteaza?

Probabil ca redactia prosportului,si deci si el,vor avea o portie mai redusa de bilete,si de-aia s-a trezit sa ne imparta o portie de dreptate...

CaTaLiNsm StElIsTu25.01.2008 19:26

Stiti zicala acea in care se spune:"de ce daca ai un ciocan in mana toate obiectele din jur ti se par cuie?!"....e asa si aici...odata ajunsi sefi,unii oameni uita ca acel ceva pe care i-l conduce poate nu e a lui,ca nu e proprietatea lui personala pe care o administreaza dupa bunul plac.Noi romanii suntem cei mai buni la stat"capra"in fata tuturor;asa am fost obijnuiti si chiar nu stiu cand si daca va venii o zi in care acest lucru sa se schimbe......pana atunci insa vom continua sa mai acceptam de infinite ori sa fim calcati pe gat in loc sa luam"taurul de coarne".Si poate cel care a inventat sintagma"ultima solutie,inc-o revolutie"nu a vorbit prostii, daca stam si analizam bine....

w3bmaster25.01.2008 20:37

Ma e Romania pun pariu ca in alte parti nu ia nici un oficial/sponsor 45%

Asta e

1uLy4Nn25.01.2008 21:09

din pacate in a noastra tarisoara banii vorbesc si banii conduc...noi nu contam

steaua_gloria25.01.2008 21:26

N-am de gand sa ma duc la euro .Stiti cum e :dineros!

LARI25.01.2008 21:29

Exceptional material! Bravo Moraru, Bravo Steaua.ro!!!

 

O rusine modul in care forurile de fotbal trateaza suporterii. Si cati bani fac ei din pasiunea noastra...

 

Nu mai stiu care zicea: "Un om de fotbal, dupa moarte, n-are cum sa ajunga in Rai!". Cat adevar...

amarel25.01.2008 21:32

Asa-i, noi nu contam !!!! Poate atunci cand vom iesi cu mitraliera in strada !!!

MoWeed25.01.2008 22:47

restul de 45% sunt pilele celor din federatie.....tre sa faca si ei un ban personal pe urma calificarii. Asa se fura peste tot in Romania....

Tupac Amaru26.01.2008 05:40

Se politizeaza absolut totul....aceasta este tragedia.

ANTIgigi26.01.2008 06:21

Posibil sa fi avut in contractul/contractele de sponsorizare anumite obligatii "in caz" de calificare la turneul final. Daca nu ar fi avut aceasta "obigatiune" poate suma de sponsorizare era mult mai mica, sau chiar inexistenta. Oricum frumos era sa anunte de la inceputul contractului acasta "paranteza" .

Asty26.01.2008 07:22

da...intr-adevar bun articolul si foarte bine aleasa tema de discutie...e clar ca in momentul de fata daca nu ai pile sau bani pentru o spaga ca sa prinzi bilete nu ai cum sa mergi la un campionat european sau mondial...lasand articolul la o parte ma deranjeaza faptul ca nu vad nici un topic despre legea care ne ingradeste si ne transforma in peisaje...chiar cred ca ar fi necesar un topic in care sa-si dea fiecare cu parerea despre ce ar trebui facut de acum inainte...de la suporter de peste hotare la suporter care e prezent pe stadion la fiecare meci...

ManiaCU26.01.2008 09:03

Pe zi ce trece realizam ca fotbalul se deterioreaza. Nu ne mai ramane decat sa le povestim copiilor si nepotilor ce frumos era pe vremea noastra fotbalul si ce atmosfera era in tribune. A fost odata ... acum banii fac diferenta !

SSK26.01.2008 10:10

Intr-adevar, aceasta tendinta este una ingrijoratoare pentru fotbalul romanesc si nu numai. Motivul este multiplu (iar cazul romanesc are cateva motive ale sale, particulare), insa cred ca cel de baza este acesta: se doreste din ce in ce mai mult un spectator simplu, CONSUMIST, care sa vina la meci ca la teatru, sa nu-si faca nervi, sa rada indiferent daca echipa lui pierde sau castiga, sa cumpere peruci multicolore, popcorn, suc, fanioane, 5 fulare/meci si sa vina, relaxat, si la urmatorul meci. Cand va cumpara din nou.

 

Acesta e fotbalul afacere.

AndyQ26.01.2008 10:36
Se politizeaza absolut totul....aceasta este tragedia.

 

 

Asta-i capitalismul. In vest se intampla de mult chestia asta. La noi acum a aparut si dam pieptu` cu ea.

 

 

@ w3bmaster

 

Sunt care iau si 50%, sponsori zic, depinde de contracte. De exemplu in Spania sunt echipe sponsoriate de institutiile statului(primarii) si aia iau cam 50%. Partea buna e ca in cazul ala biletele ajung tot la oameni, doar ca prin intermediul primariei.

AdrianUltras2526.01.2008 14:08

nu o sa inteleg niciodata de ce au nevoie de 45% din bilete pentru sponsori.

 

cati sponsori pot sa fie in totalitate pentru toate echipele participante si pentru UEFA?

100?1000?

 

si daca sunt 1000, le dai 2 bilete la fiecare, sa vina sefii respectivelor companii. ca nu trebuie sa vina toti angajatii de la sef la femeia de serviciu.

sa fim seriosi!

2000 de locuri intr-un stadion de 50000 nu se vad.

nici 5000 nu se vad.

 

 

probabil ca alta e treaba.probabil ca oficialii isi tin bilete pentru ei si le vand la preturi mai mari, ca sa castige si ei ceva bani in plus.

 

federatia romana am vazut ca din 12000 de bilete pune in vanare doar 6000 pentru suporteri.

restul de 6000 sunt pentru sponsori si membrii federatiei.

 

cati sponsori poate avea nationala?

100?

la fiecare sa le dai 10 bilete si tot nu se ajunge la 6000.

 

 

este asa cum am zis mai sus.

cei de la federatie isi opresc un numar de bilete pentru ei si le vand la preturi frumoase.

 

100 de euro un bilet inmultit cu 4000 de bilete(sa zicem ca 2000 merg la sponsori si alte persoane) rezulta un profit de 400de mii de euro(ca de platit sigur nu platesc taxe pe ei)

 

si 100000 de euro e o suma frumusica nu credeti?

dr.adrian926.01.2008 14:33

in timpul campionatului mondial din germania 2006 a gasit un om in frankfurt o cutie cu 30000 de bilete pentru meciurile de fotbal.

ce credeti ca a facut?!

AndyQ26.01.2008 14:36

Ce face orice om normal la cap: le vindeam :))

 

E pe bune sau e abureala? N-am auzit asa ceva.

radusor26.01.2008 21:03
in timpul campionatului mondial din germania 2006 a gasit un om in frankfurt o cutie cu 30000 de bilete pentru meciurile de fotbal.

ce credeti ca a facut?!

s'a dus la 30000 de meciuri? :D

ANTIgigi26.01.2008 23:33
in timpul campionatului mondial din germania 2006 a gasit un om in frankfurt o cutie cu 30000 de bilete pentru meciurile de fotbal.

ce credeti ca a facut?!

 

Le-a donat unei Biserici ?! Le-a tinut bine ascunse pana dupa campionatul mondial?! Sa ne spui si noua cand aflam raspunsul corect !

novac27.01.2008 01:00
s'a dus la 30000 de meciuri? :D

 

:biggrin: :biggrin: Prea tare :D:D:D ... si inca se mai duce. Mai are numai 28.735 bilete (si-a luat si copii cu el).

kosm1n27.01.2008 15:08

Uiti de ceva, de joc, cu sponsori fara sponsori jocul pare cu fiecare an tot mai inovator cu jucatori parca de fiecare data mai destepti, mai buni decat predecesorii lor...si stadioanele din ce in ce mai incapatoare si e lojic ca toti oamenii de afaceri sa fie prezenti! In cazul nostru ca nu o sa avem bilete la EURO 2008 e clar traim in Romania, unde totul e pe dos!