Prima parte a raspunsului la aceasta intrebare tocmai s-a transmis pe sport.ro: Arsenal a primit Tottenham Hotspur pe Emirates Stadium in semifinalele Cupei Ligii Angliei. Rivalitatea dintre cele doua cluburi este una uriasa, traditionala si bazata primordial pe criterii geografice (cartierele Islington si Tottenham sunt apropiate unul de celalalt).
Traditiile suporterilor se transmit din tata in fiu, si meciurile dintre cele doua echipe sunt asteptate mereu cu sufletul la gura, indiferent de competitie. Arsenal trebuie sa-si confirme statutul de club de varf in conditiile investitiilor uriase din ultima vreme (sa nu uitam ca nu a fost mereu in avangarda fotbalului britanic), iar "Spurs" tine sa-si rapuna rivalul istoric in cel de-al 125-lea (!) sezon de la infiintare.
Da, e greu de inteles, dar Arsenal-Tottenham e mai important (pentru suporteri) decat Chelsea-Arsenal, inclusiv pentru "tunari". Importanta Cupei Ligii nu intra (spre deosebire de tarile subdezvoltate cultural si fotbalistic, asa cum este Romania) in discutie, deoarece trofeul in sine este pretuit de toata lumea si poate face uneori diferenta dintre un sezon ratat si unul salvat. Daca luam in calcul si reteta financiara a unui stadion plin ochi cu 60.400 de spectatori (dintre care peste 6.000 oaspeti), si care ar fi avut nevoie, probabil, de un numar dublu de locuri pentru a putea primi toti doritorii de fotbal de calitate, discutiile pe tema utilitatii confruntarii se dovedesc inutile.
Urmeaza returul de pe White Hart Lane. Cu toate ca ne face sa constientizam inca o data cat de departe suntem de "ei", ne poate ajuta sa intelegem un pic mai bine ce inseamna un derby si, de ce nu, ce inseamna fotbalul.
greco
