Fotbalistul avea contractul scadent în vara lui 2008, iar Panonios l-a vîndut în aceastã iarnã pentru a nu-l pierde în iunie gratis. Steaua l-a achiziționat pe jucãtor pentru 700.000 de euro, dupã ce oferta inițialã, de 550.000 de euro, a fost refuzatã.
El va semna cu Steaua sãptãmâna viitoare un contract pe doi ani, cu posibilitatea de prelungire pentru încã un an. Fernandez a fost dorit și de Rapid, însã acesta a preferat Steaua. Gruparea din Giulești oferise mai mult decît roș-albaștrii, însã fotbalistul a refuzat gruparea vișinie. Playmakerul lui Panonios are deja experiențã pentru derby-urile din campionat, reușind un gol împotriva Rapidului într-un amical.
