Mah baieti, am ma facut niste "research" in ale hockeyului autohton si am gasit urmatoarele chestii :
- maine jucam cu HC Miercurea-Ciuc
- principala noastra rivala este cealalta echipa redutabila din Miercurea-Ciuc, Sport Club (SC) Miercurea-Ciuc
- atat HC cat si SC joaca in Liga Nationala cat si in Campionatul Maghiar
* clasament in Ungaria
1 SC 19(victorii)-1-1-7(infrangeri) 116:60 60 de puncte
2 HC 18(victorii)-2-1-7(infrangeri) 110:67 59 de puncte
* clasament in Romania
1 Steaua 21 victorii 2 infrangeri 243:44 63 de puncte
2 HC 20 victorii 157:32 60 de puncte
3 SC 14 victorii 4 infrangeri 153:48 42 de puncte
De subliniat deci ca SC si HC conduc campionatul in Ungaria !
De remarcat ca SC ignora un pic campionatul romanesc, trimitand deseori echipa a II-a. SC are inscrisa insa in campionat si o a doua echipa, SC II
Interesant e ca HC sta mai bine per ansamblu decat SC, fiind aproape de titlu in ambele intreceri
Si cel mai important : uitandu-ne la liniile de clasament ale celor doua echipe care se infrunta maine, observam ca pentru Steaua este NEAPARAT sa castige cele 2 dispute pentru a se pastra pe prima pozitzie !
CONCLUZIA : cat mai multzi la patinoar !!!