Dupa meciul cu Valencia (cel din tur) am deschis pe acest forum un topic cu titlul: "Merita Nicolae Dica sa mai joace la Steaua ?" Din 20 de raspunsuri la intrebare, 13 au fost contra lui Dica. Jucatorul care se anunta o mare vedeta, atat pentru Steaua cat si pentru "Nationala", reusise sa ne dezamageasca pe toti prin lipsa sa de forma si, mai ales, de atitudine... Pareri de genul:
Cu exceptia golului din meciul cu rapid' date=' nu a mai reusit decat sa-si puna suporterii in cap, prin lipsa de forma si de atitudine. Practic, Steaua a ajuns pe primul loc in campionat si in primavara europeana jucand mai mereu in 10.Orice jucator mai are si perioade mai slabe in cariera, iar Dicã nu trebuie blamat pentru acest lucru; nu lipsa de forma sportiva deranjeaza cat atitudinea sa. Sa joci slab e una, sa nu vrei sa joci bine e alta.Iar cand cele doua aspecte se suprapun efectul e dezastruos. Ca si prestatia lui Dicã in meciul cu Valencia !!!
Daca e doar o eclipsa de forma, atunci e datoria lui Zenga sa-l tina pe banca si sa-l ajute sa-si revina. Daca e lipsa de profesionalism, si mentalitate de "mare vedeta" (si spun mare vedeta in sensul romanesc al expresiei), atunci sa plece si sa lase locul unui alt fotbalist mai bun si mai determinat.
[b']Intrebarea este: Mai merita Dicã sa imbrace tricoul Stelei ?
sau
Singura concluzie care se desprinde din mentinerea lui Dica în primul 11 al Stelei' date='trebuie aleasa din urmatoarea alternativa:ori conducerea tehnico-administrativa a Stelei e oarba,ori aceeasi conducere e complet idioata.
[b']Foaie verde de susai,
sau
au sintetizat cat se poate de bine parerea suporterilor despre capriciosul decar stelist...NUUUUUUUUUU... Nu si iar NU... de 3 ori NU are ce cauta la Steaua acest "jucator"...Nu poate fi trimis si pitesteanu la arabi? Poate vine alt om...
Au trecut mai bine de 2 luni de la acele cuvinte, iar Dica a tinut sa ne arate ca merita cu prisosinta sa imbrace tricoul Stelei !!! Prin munca, sustinut de famile si de Zenga, Dica a inceput sa ne aduca tuturor aminte ca e fotbalist...
Poate ca nu joaca spectaculos, poate ca nu-si da sufletul pe teren, dar marcheaza exact atunci cand e nevoie... La o echipa la care un varf e accidentat pe termen lung, un altul se gandeste la milioane de dolari virtuale, iar al treilea... nu e varf, Dica s-a dovedit a fi asul din maneca, cartea castigatoare a lui Zenga cu care, se pare, italianul va aduce al 22-lea titlu din istoria Stelei !!!
Prin urmare ma simt obligat sa adresez in mod public SCUZE domnului Nicolae Dica pentru criticile aduse, precum si fanilor care au crezut in acest fotbalist si l-au sustinut permanent.
