FC Steaua – FC Botoşani 2-0! Victorie de moral obținută la pas cu un joc șchiop

FC Steaua suflă în ceafa CFR-ului. Trupa lui Dică a bătut Botoșaniul și s-a apropiat la doar un singur punct de clujeni.

Au trecut doar 96 de ore  din momentul în care Alibec  se lua la trântă cu Mathieu şi Coates, Junior Morais marca golul carierei în poarta unui campion european, iar Niță o scotea de 5 ori din plasă. Aseară, titularii Stelei cu moralul răvășit de lusitani au avut parte de o nouă provocare. De data asta cu revelația debutului de sezon, FC Botoșani,  gata să repete isprava de la ultima descindere pe Arena Națională când a răpus-o pe  Dinamo cu golul lui Golofca (1-0). Acum, moldovenii veneau super motivați de clasament și stătuți de 7 zile!

Prima ocazie a partidei i-a parținut lui Ovidiu Popescu, al cărui șut deviat de Golofca a fost respins in extremis de Cobrea (’11). Cel care a deschis scorul a fost Budescu, care a transformat impecabil o lovitură liberă de la 20 de metri (’18). Moldovenii puteau egala după doar câteva minute, după o acțiune frumoasă a lui Buș, dar Niță a intervenit excelent la șutul acestuia (’20).

În finalul reprizei, tot steliștii au punctat. Tănase a șutat din afara careului, iar Cobrea a scăpat balonul printre mâini (’41). Moldovenii au cerut al doilea galben pentru Alibec, în prelungiri, după o intrare cu talpa asupra lui Burcă, dar Colțescu l-a iertat de eliminare (’45+1). Poate a fost o compensare la primul galben acordat ușor lui Alibec (’41). În acea fază, șeptarul Stelei fusese faultat și apoi bruscat de Burcă. Peste 5 minute i-a plătit polița riscând eliminarea.

Roș-albaștrii au căutat golul al treilea încă din startul reprizei secunde. Budescu a vrut să rupă plasa cu o bombă din doar câțiva metri, dar mingea s-a scurs peste (’64). Teixeira nu a nimerit nici el cadrul porții din interiorul careului (’68).

Au urmat momente bune pentru Botoșani. Serediuc a luat o acțiune pe cont propriu, a trecut de Larie, după care a centrat pentru Roman, care a reluat însă slab cu capul (’71). Ciaccheri a ratat și el o șansă uriașă de a marca. Argentinianul s-a distrat cu apărarea roș-albastră, după care a șutat peste din poziție ideală (’74). Finalul îi aparţine lui Teixeira, care impresionează prin câteva driblinguri de efect şi pase inspirate. Vicecampionii au replicat prin Gnohere, care a avut În două rânduri golul în bocanc din trei metri, dar de fiecare dată a fost lipsit de precizie la finalizare (’83, ’87). Man putea marca și el de ziua lui, dar a nimerit bara din interiorul careului (’90). Nu mai a contat.

Crainicul anunţă 5.814 de fani în tribune, toți bucuroși de victorie și nu prea nemulțumiți de joc. Dar există o circumstanță obiectivă. După pauză, cred că jocul va fi schimbat în bine. Vine minutul 90+3 și Colțescu fluieră finalul unei pardide în care FC Steaua s-a impus cu 2-0 și s-a apropiat la doar un singur punct de liderul CFR Cluj.

Rezumate

Video meci întreg

Caseta tehnică

FC Steaua (media 27 ani, cotă 17,5 mil. €): Niţă – Benzar, Larie, Momcilovic, Morais – Nedelcu, Ov. Popescu – Golofca (Man 40), Budescu (Teixeira 66), Tănase – Alibec (Gnohere 46)

FC Botoșani (media 27,7 ani, cotă 3,25 mil. €): Cobrea – Unguruşan, A. Miron, A. Burcă, Muşat – Bordeianu (D. Popa 62), Tincu – M. Roman, Târşa, L. Buş (Serediuc 57) – Ciaccheri (Chitoşcă 89)

Declarații

Notele presei (gsp.ro)

Ovidiu Popescu și Cătălin Golofca au primit nota 4 din partea Gazetei, iar Dică nu a așteptat nici măcar pauza pentru a-l schimba pe mijlocașul venit în această vară chiar de la Botoșani. Golofca a fost înlocuit în minutul 40 cu Man. Prin comparație, Man a adus un plus de viteză și de agresivitate în joc. Cel mai bun fotbalist al roș-albaștrilor a fost Budescu, notat cu 8.

În tabăra Botoșaniului, portarul Cobrea a primit cea mai mică notă, 3, iar la polul opus s-au aflat Buș și Burcă, ambii notați cu 7.

Felicitări băieților pentru victorie și îi ținem datori la joc!

Avancronică FC Steaua – FC Botoşani

Partida din etapa a 8-a Liga 1, FC Steaua – FC Botoşani, se dispută duminică, 27 august, de la ora 21.00, pe Arena Națională. Steaua nu a mai pierdut pe teren propriu din 16 octombrie 2016, 0-1 cu Gaz Metan. Au urmat de atunci 8 succese şi 7 rezultate de egalitate.

Comisia Centrală a Arbitrilor l-a delegat la  centru, surprinzător, pe Colţescu Sebastian (Craiova), ajutat la margine de Ghinguleac Adrian Radu (Bucureşti) și Iliescu Dragoş Mihai (Craiova). Arbitru de rezervă este Antonie Andrei (Bucureşti) și observator Ştefan Constantin (Bucureşti). Juvetele „Hoțescu” are un palmares bogat cu Steaua și este decretat „persona non grata” de către steliști după ce a anulat 3 goluri valabile într-un singur meci, cu Astra în 2015. O perioadă a fost retras din Liga 1. Să sperăm că s-a lecuit.

Palmares FC Steaua vs FC Botoşani în Liga 1: opt jocuri – șapte victorii FCSB – o remiză.

FC Botosani, surpriza startului de campionat, vine duminica seara pe National Arena când a ramas fara cei doi jucatori U21 pe care se baza. Niciunul dintre cei doi nu este disponibil. Morutan este suspendat iar Fulop e accidentat, asa ca Botosani va trebui sa joace cu un jucator neluat in calcul la startul sezonului.

FC Botosani mai are in lot trei jucatori U21, Ianos Branza (portar), venit de la CSM Poli Iasi, Marian Tarsa (mijlocas) si pe Alexandru Piftor, un juniori venit de la echipa de Juniori A.

FC Steaua nu poate miza nici ea pe câțiva jucători.  Bălașa este accidentat, Pintilii este învoit să nășească, sârbul Planic a dispărut în noapte, tinerii D. Benzar, Paul Szecui, Robert Grecu si veteranul Pleașcă au jucat vineri la Steaua 2, iar De Amorim stă pe picior de împrumut/vândut în Cipru. În rest tot lotul este apt de joc. Deși sunt greu de intuit gândurile lui Dică după eșecul cu lusitanii, cu siguranță nu vor lipsi din echipă Niță, R. Benzar, Nedelcu, Momcilovic, Morais, Budescu, Alibec și Gnohere.