Europa League – retur turul 1: FC Milsami Orhei vs FC Steaua (FCSB) 1-2. Calificare fără emoții!

FCSB s-a calificat, joi, în turul doi preliminar al UEFA Europa League, cu 4-1 la general, după ce elevii lui Bogdan Andone s-au impus și în manșa secundă, cu scorul de 2-1 (2-0), în faţa celor de la FC Milsami Orhei. Golurile au fost marcate de Cristian Dumitru (4) și Răzvan Oaidă (42), respectiv Vadim Bolohan (47).

Roș-albaștrii au controlat partida, iar emoțiile calificarii au fost spulberate încă din startul partidei când atacantul de 17 ani Cristian Dumitru a reluat în plasă o centrare venită de la Răzvan Oaidă în minutul 4.

Ocaziile au continuat să curgă la poarta celor de la Milsami, dar tabela s-a modificat abia cu trei minute înainte de finalul primei reprize. A fost rândul lui Cristi Dumitru să-i paseze decisiv lui Oaidă, iar mijlocașul de 21 ani nu a ratat ocazia de a dubla avantajul.

Cu biletele asigurate pentru turul următor, jucătorii noștri au preferat să reducă turația motoarelor și să conserve nu doar rezultatul, ci și efortul în vederea viitoarelor confruntări ce vor urma, atât în campionat, cât şi în UEFA Europa League. Imediat după reluarea jocului, gazdele au redus din diferență, prin veteranul Vadim Bolohan, care a șutat, de la 10 m, în diagonală, fără ca Vlad să poată interveni.

Chiar și așa, Robert Ion, un alt tânăr de 19 ani aruncat în luptă de Bogdan Andone, a fost aproape să debuteze cu gol, însă bara porții lui Chirinciuc s-a opus. Și cei de la Orhei au avut o bară, în minutul 85, după o neatenție în defensiva noastră.

În turul doi preliminar al UEFA Europa League, FCSB va întâlni reprezentanta Armeniei, Alashkert, care s-a calificat după o dublă victorie cu Makedonija (1-3, în tur – pe teren propriu, și 3-0, în retur).

FC Milsami: Chirinciuc – Jardan, Crăciun, Bolohan, Plătică – Rusnac (Nazar ’81), Onică – A. Antoniuc, Andronic, Stână (Zagaevschi ’67) – M.Antoniuc . Antrenor: Veaceslav Rusnac.

FCSB: A. Vlad – Belu, I. Cristea, Planic, M.Roman – Oaidă, Nedelcu, Fl. Tănase (Ov. Popescu ’72) – Man (Robert Ion ’64), Cr.Dumitru, Fl. Coman (Hora ’58).Antrenor: Bogdan Andone.

Cartonașe galbene: Stână (15), Crăciun (56), Andronic (62), Onică (75) / Nedelcu (50), Ion (85).

Arbitru: Timotheos Christofi.
Asistenți: Pavlos Georgiou, Marios Kalogirou (toți din Cipru)

FC Steaua (FCSB) joacă meciul retur din prima manşă a preliminariilor Europa League, joi, de la ora 20:00, împotriva moldovenilor de la Milsami Orhei. Partida va porni de la scorul de 2-0 pentru vicecampioana României, iar desfăşurarea meciului va fi in direct la PRO TV. Stadionul lui Milsami e unul din cele mai mici pe care a jucat FC Steaua în Europa. Arena din Orhei are o capacitate de 3.000 de locuri, nu are tribuna a 2-a și nici peluze, iar un bilet la meciul de joi va costa 10 lei.

Deşi numirea lui Bogdan Andone pe banca tehnică a roş-albaştrilor, după plecarea lui Mihai Teja, a stârnit nenumărate controverse, FC Steaua are un start bun de sezon. Vicecampioana României a câştigat primele două meciuri oficiale din noua stagiune, meciuri în care a marcat de şase ori, dar a și primit 3 goluri (?!).

În partida din tur cu Milsami Orhei, steliștii n-au avut nicio problemă şi s-au impus cu 2-0. Florin Tănase a marcat câte un gol în fiecare repriză, însă roş-albaştrii au suferit și o pierdere prematură. Intrat pe teren la jumătatea celei de-a doua reprize, Lucian Filip a evoluat doar 10 minute, fiind eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene, în minutul 72. Astfel Bogdan Andone nu îl va putea folosi pe Filip în meciul retur, dar nici pe Ionuț Vână, acesta nefiind pe lista trimisă la UEFA înaintea dublei cu Milsami și implicit înaintea transferului său de la FC Viitorul.

Antrenorul Bogdan Andone are mari probleme de lot. Incerți: Harlem-Eddy Gnohere. Suspendați: Lucian Filip (a primit în tur 2 cartonaşe galbene 64, 72) și Mihai Bălașa (a primit 3 etape de suspendare de la UEFA în urma cartonaşului roşu încasat în meciul de la Bucureşti cu Rapid Viena). Accidentați: Alexandru Stan , Marko Momcilovic, Mihai Pintilii și Olimpiu Moruțan.

Echipa probabilă: Andrei Vlad – Claudiu Belu-Iordache, Iulian Cristea, Bogdan Planic, Mihai Roman – Răzvan Oaidă, Dragoș Nedelcu, Florin Tănase – Dennis Man, Ioan Hora, Florinel Coman

„Dacă vom intra relaxaţi, sigur vom avea probleme acolo. Trebuie să mergem acolo, să fim concentraţi şi să câştigăm, pentru că jucăm cu o echipă mai slab cotată” , a declarat Dragoş Nedelcu.