Europa League: Alashkert vs FC Steaua (FCSB) 0-3! Thriller în Erevan: După o repriză ”horror”, steliștii fac scor de neprezentare

VIDEO. Thriller în Erevan: După o repriză ”horror”, steliștii fac scor de neprezentare cu Alashkert!

Vicecampioana României și-a asigurat 99% din ticketul pentru turul al treilea preliminar al UEFA Europa League, după ce a învins, joi seară, pe armenii de la FC Alashkert, cu scorul de 3-0 (0-0), prin golurile lui Fl. Tănase ’60, I.Cristea ’68, Fl. Coman ’82

Armenii au avut un început de partidă mai consistent și au fost aproape să deschidă scorul prin Nenadovic, care a șutat periculos, de la aproximativ 16 m, dar Vlad a respins în transversală.

Treptat roș-albaștrii au echilibrat jocul, chiar au dominat teritorial, dar fără prea multe reușite în fața unei apărării puse pe 2 linii. Însă ocaziile mari au fost tot la poarta Stelei, unde tânărul Vlad a avut o intervenție de zile mari, la șutul lui Sekulic, din minutul 39, la un contraatac armean.

Repriza secundă a început cu o schimbare, Oaidă în locul ștersului Hora. Steliștii au intrat deciși să tranșeze favorabil partida și s-au instalat încă din start în jumătatea echipei armene, unde au încercat să își creeze ocazii de gol. Prima a venit în minutul 53, atunci când Planic a șutat, de la 16 metri, dar balonul a șters bara.

Deschiderea scorului a venit dintr-o eroare a portarului Cancarevic, în minutul 60. Goalkeeperul a respins până la Florin Tănase, aflat pe linia careului de 16 m. Decarul nostru a trimis cu latul mingea în plasă.
Forțați rezultat, armenii au ieșit la joc și au fost aproape să restabilească egalitatea, dar lovitura de cap a lui Voskanyan a ocolit buturile noastre.

Însă Steaua a închis meciul în minutul 68. Vicecampioana României a majorat scorul, în urma unei lovituri libere, executate bine de Ionuț Vînă, iar Iulian Cristea a reluat cu capul, spectaculos și imparabil, în stânga lui Cancarevic.
În minutul 82 s-a dat stingerea! Florinel Coman a primit o pasă norocoasă de la Oaidă și a stabilit scorul de forfait al partidei, cu un șut superb, de la marginea careului.

Partida s-a jucat pe un teren al Federației Armene de Fotbal, stadionul central din Erevan fiind indisponibil pentru această întâlnire din cauza Campionatului European U19.

ALASHKERT: Cancarevic – Voskanyan, Ishkhanyan, Daghbashyan, Mkoyan – Coelho Andrade, Sekulic (Marmentini 65), Grigorayan, Hayrapetyan, Nenadovic (Pogosyan 72) – Tankov (Ghadymyan 56). Antrenor: Abraham Khashmanyan.

FCSB: A. Vlad – Ov. Popescu, Planic, I. Cristea, L. Filip – Fl. Tănase, Nedelcu, Vînă – Man (Salomao 77), Hora (Oaidă 46), Fl. Coman (Perianu 90). Antrenor: Bogdan Andone.

Cartonașe galbene: Grigoryan (76), Voskanyan (88) / Cristea (16).Arbitru: Robert Harvey. Asistenți: Wayne McDonnell și Mark Gavin.

Florinel Coman a avut un susținător-surpriză în Armenia: „Mbappe de România, vreau tricoul tău!” ? La meci a fost prezent băiatul fostului mijlocaș al lui FC Vaslui, Denis Zmeu (34 de ani), ultima dată la Poli Iași, acum preparator fizic.

Puștiul de 5 ani a venit la meci alături de fostul mijlocaș, dar și de mama acestuia Victoria. Robert și-a confecționat de unul singur două mesaje pentru Florinel Coman, pe care le-a expus pe durata partidei: „Florin Coman „Mbappe de România” și „Florinel vreau tricoul tău!”

Denis Zmeu urmează cursurile Licenței PRO în Erevan, la fel ca și fostul preparator fizic la FCSB, Michele Bon.

FORZA STEAUA!❤??

FC Steaua (FCSB) ii înfruntă la Erevan pe armenii de la FC Alashkert, în turul 2 preliminar al Europa League. Meciul se dispută joi, 25 iulie, ora 20:00, pe cel mai mic stadion (1.400 locuri) pe care roș-albaștrii au jucat vreodată în cupele UEFA.

Steliștii au plecat miecuri la Erevan cu un charter, după o întârziere in aeroportul Henri Coandă din Otopeni de peste 5 ore. În lotul pentru această partidă nu s-au regăsit Mihai Pintilii, Markp Momcilovic, Alex Stan, Harlem Gnohere şi Olimpiu Moruţan, toţi accidentaţi. În schimb, au fost trecuţi pe lista UEFA Salomao, Moutinho şi Ionuț Vână.

După ce au aterizat in Armenia, roș-albaștrii s-au cazat la cel mai luxos hotel din Erevan, iar la ora 19:00 au efectuat antrenamentul oficial. Tot miercuri seara, Antrenorul Bogdan Andone și Lucian Filip au susținut conferința oficială de presă.

Bogdan Andone a vorbit despre meciul cu Alashkert din turul doi preliminar al Europa League, transmis joi, de la ora 20:00, in direct la PRO TV.

Având în vedere absențele din lot, e greu de a predicționa exact soluțiile de cârpeală în defensivă pe care antrenorul stelist le aborda în meciul cu armenii.

O echipă probabilă (4-3-3) : Bălgrădean – Belu, Iulian Cristea, Planic, Bălașa – Tănase, Nedelcu, Vână – Coman, Hora, Man