Astra – FC Steaua 1-0. Atacăm titlul și Europa cu vărfuri din fundași centrali

Roş-albaştrii au început cu un eşec campionatul, după o pauză de 10 ani. În 2008 erau învinşi de Vaslui, cu 1-0. Să nu facem înmormântare după o înfrângere cu Astra, unde Steaua s-a impus pe tabelă de puține ori, indiferent de loturi și antrenori. Ultima înfrângere a Astrei acasă i-a administrat-o tot Dică, cu 3-0! Să nu uităm asta.

După un început excelent, când Steaua a irosit 2-3 ocazii mari de gol, jocul vicecampioanei s-a stins ca un foc de paie. Toți parcă au tras caii pe dreapta. Mai mult, a luat din nou gol dintr-o fază fixă. Dacă au marcat și amatorii de la Colțea și Cornu, de ce nu ar fi făcut-o și Astra.

În repriza a doua steliștii au alergat după egalare, dar în seara asta nu le-a intrat nimic, deși au avut mari ocazii de a înscrie. Pe fondul acestei aruncări peste adversar, Astra a ratat și ea pe contraatac două ocazii bune de a majora scorul.

Din nefericire, Qaka se pare că a fost accidentat grav de ghiolbanul Laurențiu Buș și este posibil ca debutul lui la Steaua să coincidă  cu o pauză mare în infirmerie.

În absența atacanților, Dică l-a trimis vărf pe Planic, care a și ratat o ocazie rarisimă. De fapt a scos miraculos portarul. Și Bălașa a avut golul egalării în gheată, dar mingea s-a scurs pe lângă poartă. Ne apărăm cu mijlocașii și atacăm cu fundașii. Vai de noi! Moruțan a creat și el o bijuterie de fază în care a driblat 3 adversari, dar șutul lui a trecut puțin pe lângă vinclul porții.

Cum tot am spus până acum, Steaua nu are lot complet de 4-2-3-1, darmite de 4-3-3, transformat aseară, pe alocuri într-un ilar 4-pauză-6. Construcția în loc să înceapă de la nivelul fundașilor centrali s-a transformat în lungă și pe a doua  de la Bălgrădean spre Tănase.

Prima linie de 3 din 4-3-3 nu are viteză de reacție pe tranziție negativă, astfel că orice balon pierdut în terenul adversarului a fost un adevărat assist pentru giurgiuveni. Morais a fost făcut muci pe stânga și pentru că Florinel Coman e încă varză. Tandemul Morais – Coman nu a funcționat pe ambele faze, fiind breșa prin care Astra s-a scurș, uneori, ca o viitură peste Steaua.

Lotul Stelei este jalnic numeric. Cu Pintilii suspendat și Bizonul încă nepregătit 100%, Dică a fost nevoit să aducă pe bancă 2 juniori de 16, respectiv 17 ani . Dar și așa erau numai 6 rezerve în loc de 7!

Dacă nu se aduc atacanți, fundași, dar și un mijlocaș pasator chinurile echipei vor continua. Am spus „și mijlocaș pasator” pentru că niciunul dintre mijlocașii care au evoluat în seara asta nu sunt în stare să dinamizeze jocul și să paseze bine în profunzime. Nici măcar Teixeira.

Asta e! Așteptăm meciul cu slovenii, care sunt cam de nivelul valoric al Astrei.

Statistică

Astra  – Steaua (FCSB) se va juca sâmbătă, 21 iulie, de la ora 21:00, pe stadionul  Marin Anastasovici din Giurgiu.

Astra-Steaua reprezintă derby-ul primei etape în noul sezon al Ligii 1 Betano, iar patronul giurgiuvenilor a impus din nou preţuri destul de mari la bilete, în special pentru un meci de primă divizie în România.

Astfel, un tichet la peluză şi la tribuna a II-a va costa 30 de lei, în timp ce la tribuna I preţurile variază între 40 sau 50 de lei. Biletele se pun în vânzare şi pe internet, dar vor fi disponibile şi la casele de bilete din Piaţa Centrală, Piaţa Unirii şi Piaţa Tineretului. Casele de bilete vor fi deschise între orele 11:00 – 19:00.

Nu este prima oară când oficialii celor de la Astra recurg la această metodă. Giurgiuvenii doresc prin impunerea unor preţuri prohibitive să se asigure fie că adversarii nu vor avea parte de susţinere, fie că vor reuşi o reţetă financiară importantă. Aceeaşi strategie a biletelor scumpe au făcut cei de la Astra şi în meciurile din sezonul precedent cu Steaua.