Acum 5 ani! Remember FC Steaua București (FCSB)

Azi se împlinesc 5 ani de la măcelul danezilor de pe Arena Națională!

⚽️FC Steaua Bucureşti?? 6-0 ??Aalborg ?️Sânmărtean (51′) , Rusescu (59′ pen., 73′), Keșerü (61′, 65′, 72′) . ?⚽️Europa League – Grupa J, 18 septembrie 2014.

Acum 5 ani, Steaua a început spectaculos cursa spre primavara europeană! Fără suporteri pe Arena Națională, campioana României a marcat nu mai puțin de 6 goluri în primul duel al grupei, cu Aalborg, campioana Danemarcei.

VIDEO

Hat-trick-ul reuşit de Claudiu Keşeru a devenit cel mai rapid din scurta istorie a competiţiei sub actualul nume, UEFA Europa League, din 2009 încoace. Atacantul Stelei a marcat în 11 minute cele trei goluri, depăşind precedentul record, de 14 minute, stabilit de Steven Gerrard în meciul Liverpool-Napoli din 4 noiembrie 2010. Totodată, Keşeru a reuşit cea mai rapidă „triplă” din cupele europene din iulie 2013 încoace. Atunci, zambianul Mulenga înscria un hat-trick în 9 minute, în meciul Utrecht-Differdange, din turul doi preliminar al UEL.

De asemenea, Steaua a reuşit nu doar scorul serii, ci şi al competiţiei, fiind prima echipă care învinge la o diferenţă de şase goluri într-un meci din grupele UEL din sezonul 2009-2010 încoace.